Beyin Tomografisi

Beyin Tomografisi

Sayısız hastalığın teşhisi ve takibinde faydalanılan radyolojik görüntüleme tekniklerinden biri tomografidir. Beyin tomografisi aracılığıyla beynin bölümlerinden farklı kesitler alınarak bilgisayar sistemine aktarılır. Beyin BT ya da diğer ismiyle bilgisayarlı beyin tomografisi, teşhis amacı taşıyan tıbbi görüntüleme tetkikidir. Yumuşak dokularda ve damarlarda analizi sağlayan tomografi cihazi ileri seviye bir teknoloji ürünüdür. Bilgisayar ve program yardımıyla 3D görüntülerin elde edildiği çekimlerde hastalıkların belirgin özelliklerine dair bulgular kayıt altına alınır. Yapısal bakımdan beynin nitelikli görüntüsünü elde etmeyi sağlayan tomografi ile tüm nörolojik hastalıkların teşhisi ve takibi için detaylı inceleme yapılabilir.

Beynin görüntülenmesi için yapılan çekimlerin radyasyon yayması sebebiyle uygulamanın zararlarına ilişkin pek çok soru mevcuttur. Ancak her geçen gün farklı boyutlarda ilerleme kaydeden tıbbi teknolojiler sayesinde tomografi çekimlerindeki radyasyon miktarı minimum seviyeye indirilmiştir. Dolayısıyla uygulamanın yapılması için maruz kalınan radyasyonun ileri düzey bir negatif etkisi bulunmamaktadır.

Hangi Durumlarda Tomografi Çekilir?

Beyin tomografisi, kafa yaralanmaları, inme, beyin tümörleri ve diğer beyin ile ilgili hastalıkların teşhis edilmesinde yararlanılan bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Tomografi çekimlerinden yalnızca hastalıkların teşhis ve takibi amacıyla değil acil müdahale çalışmaları için de yararlanılmaktadır. Acil müdahale alanlarında tedavi edilen kaza, travma ve akut hastalıkların tedavi kapsamı çoğu zaman tomografi çekimlerinden elde edilen bulgular aracılığıyla belirlenmektedir. İlaçlı tomografi genellikle hastalıkların takip süreçlerinde ve tedavi ilerlemelerinin kayıt altına alınması maksadıyla kullanılır. İlaçlı tomografi, beyin tomografisi hariç diğer tüm çekimlerde uygulanabilir. Beyindeki damar hastalıkları, tümör teşhis ve tedavileri, inme-felç ya da kısmi felç yaşanması, darbeye bağlı travmalar veya kronik baş ağrıları tomografinin en yoğun kullanımının olduğu durumlardır. İstanbul cilt bakım merkezi için tıklayınız.

Beyin Tomografisi Nasıl Çekilir?

Tomografi çekimleri uzman hekim ve teknisyen tarafından yapılmaktadır. Güvenilir tıbbi teknolojiler arasında yer alan tomografinin ilaçlı ve ilaçsız varyasyonları mevcuttur. İlaçlı uygulamalarda elde edilen görüntüler daha detaylıdır. Basit şüphe durumlarında ilaçsız tomografi tercih edilirken, etkin tedavilerin incelemeleri ve hastalık seyrinin hassas takibinde ilaçlı tomografi uygulamaları kullanılmaktadır. Bu işlemlerin tercihinde tomografi merkezi uzman hekimin kontrolü ve kararıyla hareket edilmektedir. İstanbul cildiye doktoru için tıklayınız.

MR ve Tomografi Arasındaki Fark Nedir?

Tomografi ve MR arasındaki en temel farklardan biri kullanım alanlarından doğmaktadır. Mr yumuşak bağ doku hastalıklarının teşhisinde ve omurilik sorunlarında kullanılırken tomografi çekimleri yaralanmalar, travmalar veya tümör tespit uygulamaları için kullanılır. Akciğer tomografisi, göğüs bölgesinin kesitler halinde ayrıntılı olarak görüntülenebilmesine olanak sağlayan vücudun göğüs bölgesi iç organlarını hedef alan bilgisayarlı tomografi çeşitlerinden biridir. Akciğer tomografisi göğüs hastalıklarının tedavi ve teşhisinde beyin tomografisi ise nörolojik tetkik süreçlerinde tercih edilmektedir. Elitium Tıp Merkezi ile tüm tetkik ve tedavi süreçlerinizde üstü tıbbi teknolojilerden ve nitelikli tomografi merkezi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.