Tedavilerimiz
PCR Testi

 

PCR Test Merkezleri

Son dönem Covid-19 salgınıyla adı sıkça duyulan tetkiklerin başında PCR tanı testleri gelmektedir. PCR test merkezleri, hastaneler ve sağlık kuruluşları tarafından uygulanan bu testler virüslere ait RNA yapısını gösterir. PCR test merkezleri Covid-19 dışında da pek çok hastalığın teşhisi için kullanılan PCR testleri vücutta bulunan kısmi miktarlı mikropların tespitinde de etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. PCR testinin bir diğer adı moleküler tanı testidir. İki tip olarak yapılan testler ilkinde virüsün varlığı tespit edilirken; ikinci tür uygulamalarda vücudun virüs ya da mikrop karşısında bağışıklık sistemi aracılığıyla geliştirdiği antikorlar tespit edilir.

PCR Testi Nedir?

Pisiyar testi RNA açığa çıkarma modeliyle virüs ve bakterilerin tespitinde kullanılan bir tanı testidir. HIV, Covid-19 vb hastalıkların tespiti için kullanılabilen bu testler iki ana kategoriye ayrılmaktadır. İlk kategoride yer alan PCR test uygulamalarının amacı; virüs varlığının tespitiyle hastalığın tanısının konmasına yöneliktir. Sürüntü yoluyla alınan örneklerin kullanıldığı bu tip testlerin pozitif sonuç vermesi ilgili virüsün vücutta tespit edildiğini göstermektedir. Beylikdüzü ozon tedavisi merkezi için tıklayın.

Antikor testleri vücudun bağışıklık sistemi tarafından virüslerle mücadele için üretilen antikorların varlığına ilişkin bir ölçüm testidir. PCR test merkezlerinde Kan örneğiyle yapılan bu testte hastalığı geçirmiş olan kişilerde dahi saptama yapılabilir. Vücutta virüs olmasa bile önceden üretilen ve faal olan antikorlar aracılığıyla hastalığın geçirildiği tespit edilebilir.

PCR Testi Nasıl Yapılır?

PCR test uygulamalarında sürüntü yöntemi kullanılmaktadır. Pamuk uçlu ve korumalı özel çubuklar yardımıyla test yapılacak kişiden nazal sürüntü alınır. Burun ve ağız için bölgesinden alınan nazal sıvılar korumalı kaba yerleştirilir. Laboratuvar ortamında otomatik filtrelenen örnekler ardından ulturasonik dalgalara maruz bırakılır. Bu yöntemler virüsün DNA salınımı gerçekleştirilir. Daha sonra PCR ajanlarının moleküllerle karıştırılması sağlanarak elde edilen bulgular optimal değerlerle karşılaştırmalı şekilde incelenir. Tomografi merkezi için tıklayın.

PCR testlerinin sonuçları pozitif ve negatif olarak iki kategoriden oluşur. Pozitif sonuçlarda virüs varlığı onaylanır. Negatif sonuçlar örnek alınan kişide ilgili virüsün olmadığını belirtir. Elitium Tıp Merkezi aracılığıyla tüm tetkik ve teşhis süreçlerinde olduğu gibi PCR test uygulamalarına da en nitelikli şekilde ulaşabilirsiniz. Pcr test fiyatları, uygulama detayları ve randevu talepleri için iletişim kanalları aracılığıyla bilgi edinebilir ve tetkik hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.